PASCHA 2023

TRIDUUM PASCHALNE, MĘKA, ŚMIERĆ I ZMARTWYCHWSTANIE CHRYSTUSA, to dla chrześcijan najważniejsze wydarzenia zbawcze. Dlatego Kościół przykłada wielkie starania, aby jak najgodniej uczcić Chrystusa umęczonego, pogrzebanego i zmartwychwstałego! Do tych Wielkich Dni, katolicy przygotowali się przez czas Wielkiego Postu, Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, Rekolekcje wielkopostne oraz wielkanocny sakrament pokuty.

WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się w ten wieczór w naszej świątyni wokół Chrystusa Pana jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Zanim odejdzie do Ojca, zostawi nam Testament miłości. Tym Testamentem jest On sam w sakramentach św.

WIELKI PIĄTEK – pamiątka męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Gromadzimy się w naszych kościołach, aby rozważać biblijny opis męki Pańskiej, adorować i uczcić Krzyż święty, przyjąć Komunię św.

WIGILIA PASCHALNA – pamiątka przejścia ( pascha ) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Gromadzimy się w naszych kościołach w Wielką Sobotę na wigilijnym czuwaniu, które składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielna, liturgii eucharystycznej.

TRIDUUM PASCHALNE W NASZEJ PARAFII

WIELKI CZWARTEK - godz. 19.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej - Grzędzice

WIELKI PIĄTEK

godz. 17.00 - Lubowo